İkinci Kez Kalça Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

İkinci kez kalça ameliyatı, hastanın ameliyata verdiği cevap ve ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken durumlara olan yaklaşımına göre düşük oranda tekrar edilebilir.

İkinci Kez Kalça Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İkinci kez kalça ameliyatı, birinci kalça protezi ameliyatı sonrasında karşılaşılan düşük oranda ihtiyaç olabilen bir revizyon ameliyatıdır. Günümüzde bu oran %20’lerde seyretmektedir. Bu bağlamda kalça ekleminde hasarın artışı, tedavi yetersizliği sonrasında ameliyat tekrarına gidilmektedir. İkinci kez kalça ameliyatında revize gerektiren durumlar belirlenir.

Ardından genel anestezi ya da epidural anestezi ile ameliyat gerçekleştirilir. Burada ameliyatın izleyeceği yol revize gerektiren durumun ne olduğudur. Bu doğrultuda durumun ciddiyetine göre protez ve protezin yerleştiği alan üzerinde ihtiyaç doğrultusunda iyileştirmelere gidilmektedir.

Kalça üzerinde kireçlenme durumu varsa bölgenin arındırılması, kırık kemikler var ise kemiklerin boyutuna göre sabitlenmesi ya da kemik kalitesi düşük ise bu doğrultuda uygun dolgular ile kemik doku kalitesinin artışına gidilerek ameliyat prosedürü revizesi gerçekleştirilmektedir.

Kalça Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Son teknoloji gelişmeler sayesinde ameliyat kaliteleri ve süreleri her geçen gün iyileşmeye gitmektedir. Bu pek tabi ikinci kez kalça ameliyatı için de böyledir. Bu doğrultuda günümüzde gerçekleştirilen kalça protezi ameliyatı süre olarak incelendiğinde ameliyat ile alakalı herhangi bir sorun olmadığı müddetçe 1 -2 saat aralığında gerçekleştirilebilmektedir.

Fakat bu durum kalça ameliyatı ihtiyacının ciddiyetine göre değişebileceği ve bazı durumlarda ameliyat süresinin 3 saate kadar çıkabildiği durumlar da görülebilmektedir. Bu doğrultuda genel bir muayene sonrasında yaklaşık süreç ve süre hakkında bilgi sahibi olunabilmesi mümkün olmaktadır.

Kalça Kemiği Ameliyatı Riskli Mi? Başarı Oranı Nedir?

Her büyük ameliyatta olduğu gibi kalça ameliyatı da mevcut bazı riskleri ve de komplikasyonları içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle ameliyat öncesinde, ameliyat sonrasında karşılaşılabilecek riskleri düşürebilmek adına tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Kalça ameliyatı günümüzde başarı oranı yüksek bir ameliyat çeşidi olup hastaların yalnızca %20'si kadarı ikinci kez kalça ameliyatı revizesine ihtiyaç duyabilmektedir. Bu nedenle hayat kalitesini ciddi şekilde arttıran kalça kemiği ameliyatı düşük riskleri de dikkate alınıp başarılı bir şekilde gerçekleştirilen ameliyatlar içerisinde sayılmaktadır.

Kalça Ameliyatından Ne Kadar Sonra Tam Faaliyetlere Başlanır?

İkinci kez kalça ameliyatı gerçekleştirilecek kişinin bireysel özellikleri ameliyat sonrasındaki günlük yaşama dönmeyi etkileyecek unsurlardır. Bu doğrultuda kişinin yaşı, yaptığı meslek, yaşam tarzı, mevcutta sahip olduğu hastalıklar ve eklem durumu tam iyileşmeyi etkileyecek unsurlardır.

Bunun haricinde kalça ameliyatı yapılan bir hastanın iyileşme süresi 4 hafta ile 4 ay aralığında değişebilen bir süreci kapsamaktadır. Erken dönemde gerçekleştirilecek zorlayıcı hareketlerin ameliyatın iyileşme sürecini olumsuz etkileyeceği göz ardı edilmeksizin ameliyat sonrası süreç doktorun önerileri ve dikkatleri doğrultusunda ilerletilmelidir.

Bu sayede kalça ameliyatı sonrası tam faaliyete geçiş daha kolay olacaktır. Bu doğrultuda kalça ameliyatı sonrasında 2 ay sonra hafif spor aktiviteleri yapılabilir, 4 ila 8 hafta sonrasında araba kullanımına geçilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kalca-protezi

Kalça Protezi

Bu yazıda, kalça protezi ve kalça protezi ameliyatı hakkında merak edilen konularla ilgili bilgilendirme yapılmaktadır.…

kalca-protezi-ameliyati-sonrasinda-enfeksiyon-yonetimi

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrasında Enfeksiyon Yönetimi

Kalça protezi ameliyatı düşük oranda olsa da enfeksiyon (%1,5-2,5) riski barındırır.…

genc-yasta-kalca-protezi-olanlar

Genç Yaşta Kalça Protezi Olanlar

Bu yazıda, “Kalça protezi ameliyatı olmak durumunda kalan genç yaştakileri nasıl bir süreç bekliyor?” sorusunun yanıtları verilmektedir.…