Kalça Protezi Hakkında Merak Edilenler

 

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Tekrar İkinci Ameliyat Olur Mu?

Esasınsa tam kalça protezi ameliyatı sonrasında hastaların çok yüksek bir oranı ömürlerinin geri kalanında ikinci kez kalça ameliyatı ihtiyacı duymazlar.

İlk kez gerçekleştirilen kalça protezi ameliyatı sonrası yeniden kalça protezi ameliyatı ihtiyacı duyan hasta sayısı yaklaşık olarak %20 oranında seyretmektedir. Bu doğrultuda kalça protezi ameliyatının ikinci kez yapılmasına yol açabilecek en sık durumlar kalça protezinin tekrarlayan çıkıkları, mekanik aksaklıklar ve de eklemde meydana gelen enfeksiyon olduğu görülmektedir.

Ancak başarılı bir şekilde gerçekleştirilen ve ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat edilen durumlarda ikinci kez tekrar çok nadir karşılaşılan durumlardandır. Bu nedenle yukarıda belirtilen durumların haricinde kalça protezi sonrasında doktorun uyulmasını istediği konulara uyulması gereklilik arz etmektedir.

Hangi Durumlarda Kalça Protezi Ameliyatı Tekrar Gerektirir?

Başarılı kalça protezi ameliyatı tekrar gerektirme oranı çok düşüktür.

Kalça Protezi Enfeksiyonu Nedir?

Kalça ameliyatı sonrasında ikinci kez tekrar gerektirebilecek durumlardan bir tanesi de enfeksiyon durumudur. Ameliyat gerçekleştikten sonra bu durum ilk 6 hafta için yüksek risk olarak seyretse de daha sonraki süreçlerde risk düşecektir.

Kalça ameliyatı sonrasında gerçekleşen vücudun herhangi bir bölgesindeki enfeksiyon kan yoluyla bölgeye taşınması sonucunda kalça protezi enfeksiyonu meydana gelir. Kalça ameliyatı enfeksiyonu ağrı varlığı ile şüphelenilir ve kan ya da eklem sıvısı ile test edilebilmektedir.

Bu doğrultuda enfeksiyon varlığının tespiti sonrasında uygun tedavi protokolünün uygulanması önemlidir. Başarılı tedavi uygulamasın sonrasında kişi enfeksiyona bağlı klinik semptomlarının ortadan kalkması sayesinde eski sağlığına yeniden kavuşabilmektedir.

Kalça Protezi Revizyon Riskini Azaltmak İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

İkinci kez kalça ameliyatı riskini azaltmak adına ameliyat sonrasında doktorun dikkat edilmesini istediği durumlara harfiyen uyulması gerekmektedir. Bu doğrultuda kalça ameliyatı sonrasında vücut içerisinde enfeksiyon hali var ise erken tedavi için doktor bilgilendirilmelidir.

Kalça protezi doğal aşınması ya da yıpranması esasen rahatsızlığa yol açmaz. Bu doğrultuda düzenli kontrollere gidilmesi kalça protezi için çok ciddi bir öneme sahiptir.

Bunun haricinde kalça ameliyatı sonrasında belirli aralıklarla fizik muayene ile bölgenin radyografik görüntülemesinin alınması ve takiplerin düzenli ilerletilmesi sürecin en doğru ve en hasarsız yürütülebilmesi için yapılması gerekenler arasındadır.

Kalça Protezi Revizyon Ameliyatı Öncesi Akılda Tutulması Gerekenler

Kalça protezi revizyon ameliyatı gerçekleştirilmeden önce hastanın aklında tutması önemli olan birkaç durum vardır. Öncelikle kalça protezinde bir ya da birden çok parça değiştirilebilir. Ancak gevşemiş bir protez güvenli şekilde bir kemik hasarı vermeden değiştirilebilmektedir.

Fakat kemik ile kaynamış protez varlığı mevcut ise belli bir miktar kemik kaybı yaşanabilir. Bunun yanı sıra kalça çevresindeki kas kalitesi de kalça gücünü ve kalça hareketini etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Bu doğrultuda kalça ameliyatı tekrarlanacak ise revizyon sonuçlarının neler olacağı ilk protez işleminin sonuçları kadar net olmayabilir. Bu nedenle ikinci kez kalça ameliyatı (revizyon) sürecinde daha hassas ilerlenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

diz-protezi

Diz Protezi

Diz protezi; ileri düzeyde hasar gören, ağrı ve fonksiyon kayıpları gören diz eklemlerinin tedavisinde kullanılan protezler olarak bilinmektedir.…

ikinci-kez-kalca-ameliyati-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

İkinci Kez Kalça Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İkinci kez kalça ameliyatı, hastanın ameliyata verdiği cevap ve ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken durumlara olan yaklaşımına göre düşük oranda tekrar edilebilir.…

kalca-kireclenmesi

Kalça Kireçlenmesi

Bu yazıda, kalça kireçlenmesi nedir, ne gibi belirtiler verir, neden olur, nasıl tedavi edilir ve benzeri soruların yanıtlarına yer verilmiştir.…